همکاری بانک آینده و بانک صادرات برای ارائه خدمت رمز پویا

همکاری بانک آینده و بانک صادرات برای ارائه خدمت رمز پویا

برای خرید یا انتقال وجه اینترنتی یک رمز دوم ثابت دارید که آن را در کنار مشخصات دیگری مانند شماره کارت، کد CVV۲ و تاریخ انقضا وارد می‌کنید. در کلاهبرداری به روش فیشینگ، سارقان به شکلی کاربران را فریب  داده، آن‌ها را به یک صفحه جعلی پرداخت می‌کشانند و بسیاری از کسانی که اطلاعات کمی از روش‌های سارقان امروزی دارند دچار ضرر‌های مالی هنگفتی می شوند. به همین دلیل  بانک‌ها موظف اند رمز دوم ثابت را حذف کرده تا با جایگزینی رمز یک بارمصرف یا رمز پویا مقابله جدی با برداشت‌های غیرمجاز صورت بگیرد. پلیس فتا پیش‌بینی کرده با رمز یکبارمصرف میزان جرائم این حوزه از ۳۵ درصد به ۵ درصد کاهش پیدا کند.

                           رمز یک‌بار مصرف یا رمز پویا

 

رمز یک‌بار مصرف یا رمز پویا (OTP: One Time Password) یکی از ساز و کارهای امنیتی است که هنگام استفاده از نرم‌افزارهای بانکی شامل: ورود به اینترنت بانک، انجام و تایید تراکنش و … همچنین پرداخت‌های اینترنتی توسط کارت بانکی شامل: خریدهای اینترنتی، انتقال وجه از طریق موبایل بانک یا اینترنت بانک و … استفاده می‌شود.

در اتفاقی جالب توجه دو بانک بزرگ با همکاری یکدیگر نرم افزار رمز ساز پویا تهیه کرده اند.
بر اساس مصوبه پیشین بانک مرکزی قرار بود از ابتدای خرداد ماه سال جاری دیگر رمز دوم ثابت برای کارتهای بانکی نداشته باشیم.به دلیل ضعف زیرساخت های بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی اجباری شدن این خدمت را تا اطلاع ثانوی لغو کرده است اما این دلیل نمی شود که بانک ها و موسسات اعتباری روند ارائه این خدمت را به مشتریان خود که از ضروریات می باشد متوقف نمایند.

به همین دلیل تا حد زیادی شبکه بانکی توانست تا ابتدای خرداد ماه نرم افزار رمز ساز پویا را برای مشتریان خود پیاده سازی کند.

در این بین دو بانک آینده و بانک صادرات در اقدامی جالب توجه یک نرم افزار رمز ساز پویا را با همکاری یکدیگر تهیه و در اختیار مشتریان خود قرار داده اند.

نرم افزار رمز پویا که نرم افزار راز نام گرفته است و به گونه ای طراحی شده که برای کارت های صادرات و آینده رمز یکبار مصرف ۶۰ ثانیه ای تهیه می کند.